ALTERNATYWY W ZMIENNIKACH
Kolejnym po "Alternatywy 4" serialem telewizyjnym wyreżyserowanym trzy lata później przez Stanisława Bareję byli ZMIENNICY. Większość miłośników i znawców twórczości Barei zapewne wie, że w serialu tym przewija się motyw mieszkania towarzysza Winnickiego. Prześledźmy zatem sposób przywołania przez reżysera tego, jak i innych motywów kojarzących się z Alternatywami.
W 12 odcinku Zmienników pojawia się wspomniany motyw mieszkania towarzysza Jana Winnickiego. Docent mieszkający przy ulicy Alternatywy 4 (zapewne ten sam docent, którym w Alternatywach jest docent Furman) tak oto rozmawia podczas jazdy taksówką ze swoim kolegą:
- Wysłali go [Winnickiego] na placówkę, więcej nie wraca.
- Ten co to przedszkole mu zrobili?
- Nie, przedszkole to zrobili u nas, w pasmanterii.
Cała historia rozgrywa się w bloku przy Alternatywy 4, ale budynek ten jak widać na zdjęciu, stał się wyższy o kilka pięter. Stało się tak, ponieważ nawiedzony pustostan po Winnickim zmienił swoją lokalizację od czasów kręcenia poprzedniego serialu. W Zmiennikach nie jest to już blok przy ul. Grzegorzewskiej 3. Zagrały tutaj budynki przy ulicy Lachmana 6 w okolicy Domu Kultury "Stokłosy" oraz przy ulicy Szolc - Rgozińskiego 14.
Po otrzymaniu "cynku" o wielu wspaniałych bibelotach, które pozostały w mieszkaniu towarzysza Winnickiego, włamuje się do niego przestępca o pseudonimie "Ksywa" (co ciekawe w Alternatywach ten sam aktor - Jan Kobuszewski pojawia się jako oszust mieszkaniowy). Chwilę po włamywaczu pojawia się w nim jednak komisja, która ma za zadanie przeprowadzić inwentaryzację owych bibelotów. Ksywa ukrywa się przed nią na balkonie i znużony czekaniem zapada w głęboki sen. Po przebudzeniu mieszkanie jest już puste - nie ma komisji, ani wyposażenia. Jakże wielkie jest zdziwienie Ksywy, kiedy to okazuje się, że drzwi mieszkania zostały zamurowane.
Jeszcze jednym motywem łączącym oba seriale, jest pojawienie się sklepu mięsnego, w którym robot kolejkowy Ewa 1 przechodzi swój "chrzest bojowy". W Zmiennikach sklep ten pojawia się w tle, kiedy wspomniany wcześniej docent wsiada do taksówki.