Menu serwisu
Alternatywy 4

JEST KSIĄŻKA, JEST KONKURS!

Jest książka, jest konkurs

Najnowsza książka Janusza Płońskiego "Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości" wraz z autografem autora była nagrodą w naszym konkursie. Długo myśleliśmy jak połączyć dwie epoki przywołane w tytule tego dzieła, czyli Alternatywy 4 oraz naszą rzeczywistość i w końcu wymyśliliśmy. Tematem konkursu było: Kto mógłby wprowadzić się do mieszkania nr 13 po tow. Winnickim i zasilić barwną społeczność bloku przy ul. Alternatywy 4?

Ważnym było by osoba ta wnosiła nowy rys charakteru i nietuzinkową osobowość wpisując się w klasyczny korowód polskich postaci. Czekaliśmy na Wasze opowiadania lub komiksy, rysunki, a nawet filmy. Najciekawsze prace publikujemy poniżej, a najlepsza została nagrodzona przywołanym na początku tekstu dziełem.

I MIEJSCE - ARKADIUSZ PIĄTEK
II MIEJSCE - ROBERT
III MIEJSCE - TOMASZ KLICH
Po tow. Winnickim do mieszkania wprowadza się również osoba związana z polityką. Pan Ptaszyński. Opozycjonista. Nieufny wobec ludzi człowiek często gości u prof. Rozwadowskiego, gdzie godzinami prostują fakty historyczne. Naturalnie do czasu, aż prof. Rozwadowski traci mieszkanie, środki do życia i zmuszony jest do prostych prac dorywczych, w końcu popadając w konflikt z prawem. Nikt nie wie, czemu. Był zawsze ostrożny w słowach. Najlepszy kontakt miał tylko z sąsiadem Ptaszyńskim, byli przyjaciółmi, ale ten nawet go teraz nie odwiedza w celi.

Pan Ptaszyński, tradycjonalista oraz miłośnik zwierząt domowych, reaktywuje klub lokatora, przemowami i wzbudzaniem sympatii do siebie oraz niechęci do wspólnego wroga (wiadomo, kto nim jest i jak straszne mogą być konsekwencje liberalnego podejścia lokatorów do obowiązku utrzymania bloku w czystości) - powoduje, że lokatorzy sami chętnie wracają do czynów społecznych, tablicy powitalnej, chóru - a z czasem również cyklicznych, miesięcznych zgromadzeń osiedlowych odgrodzonych szpalerem drzew.

Naturalnie aparat próbuje sobie poradzić z niefrasobliwym lokatorem poprzez internowanie go na całe 7 minut, niemniej czyni go to tylko silniejszą postacią w bloku, co ma skutki w lepszej samoorganizacji struktur lokatorskich. Gospodarzem zostaje robot kolejkowy Ewa-2, do mieszkania po prof. Rozwadowskim wprowadza się nowa postać grana przez Romana Kłosowskiego, która notarialnie załatwia wszystkie sprawy z prezesem spółdzielni.

W międzyczasie w kraju zmienia się ustrój, ale mieszkańcy bloku przy ul. Alternatywy 4 tego nawet nie zauważają, bo nie muszą, spędzając popołudnia na próbach chóru, które otwiera tradycyjnie robot kolejkowy Ewa-2, wspominając czasy świetności osiedla. Za cel mają postawienie pomnika kolejki wąskotorowej. Są szczęśliwi. Przynajmniej na takich wyglądają.

Pan Ptaszyński patrzy na wszystko z góry popijając ze szklanki herbatę i słuchając uspokajającego pomrukiwania swojego kota.

* zbieżność postaci całkowicie przypadkowa